fb_img_1461857527690

Odkrywamy Barcelonę ponownie

BARCELONA BIS

bis

1. Szpital św. Pawła w Barcelonie (właśc. szpital św. Krzyża i św. Pawła, kat. L’Hospital de la Santa Creu i Sant Pau) – zespół budynków w barcelońskiej dzielnicy Eixample, zaprojektowanych w głównej części przez Lluisa Domènecha i Montanera, jednego z najważniejszych przedstawicieli katalońskiej secesji, a w uzupełnieniu – przez jego syna Pere Domènecha i Rourę.

bis1

2. Pałac Muzyki Katalońskiej (kat. Palau de la Música Catalana) – budynek z salą koncertową w Barcelonie przy ulicy Carrer Sant Pere Més Alt w dzielnicy Ciutat Vella. Jeden z najważniejszych zabytków katalońskiej secesji. Dzieło Lluisa Domènecha i Montanera wzniesiono w ciągu trzech lat, między 1905 a 1908 rokiem. Jego budowę sfinansowali katalońscy przemysłowcy tekstylni, którzy zasponsorowali również barceloński teatr opery i baletu – Gran Teatre del Liceu.

bis2

3. Santa Maria del Mar (Matki Bożej Morza) – gotycki kościół w Barcelonie, w dzielnicy La Ribera. Został wzniesiony w latach 1329-1383 w stylu gotyku katalońskiego.

bis3

4. Casa Vicens (dosł. „Dom Vicensa”) – budynek w Barcelonie projektu Antonio Gaudíego powstały w latach 1883-1888. Znajduje się przy ulicy Carolines 24-26, bocznej od przedłużenia Passeig de Grácia, Garan de Grácia, w środkowej części miasta.

bis4

5. Tibidabo to mierzący 517 metrów szczyt w paśmie otaczających miasto wzgórz Collserola. Uwagę przyciąga tu słynny Kościół Serca Jezusowego i najstarszy park rozrywki w Europie z 1900 roku.

bis5

6. Labirynty w ogrodach Horta (słynna scena z filmu Pachnidło) 1794 rok

bis6

7. Poble Espanyol, hiszp. Pueblo español (w jęz. polskim Miasteczko Hiszpańskie) – położone na zachodnim zakątku Montjuïc, wybudowane w 1929 r. na światową wystawę EXPO. Samo miejsce oferuje wiele rozrywek zarówno w dzień jak i w nocy, począwszy od El Tablao Carmen, gdzie można oglądać pokazy flamenco po Colecció d’Art Contemporani – Kolekcja Sztuki Współczesnej, gdzie wystawione są grafiki Pabla Picassa oraz niektóre z obrazów Joana Miró.

Dodaj komentarz