BARCELONA, SPAIN - DECEMBER 14: La Sagrada Familia - the impressive cathedral designed by Gaudi, which is being build since 19 March 1882 and is not finished yet December 14, 2009 in Barcelona, Spain.

Wycieczka po Barcelonie

Stolica Katalonii, miasto położone w północno-wschodniej części Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym.Uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Zwiedzanie Barcelony stanowi prawdziwą przyjemność.

Przemierzając miasto, co krok napotykamy dzielnice z monumentalnymi kościołami, nienaruszone od czasów średniowiecza, a obok zaskakujące budowle modernistyczne oraz liczne malownicze zaułki. To miasto jest wspaniałe o każdej porze roku, dlatego trzeba je zobaczyć.

barca1

SAGRADA FAMILIA Świątynia Pokutna Świętej Rodziny (w języku katalońskim:Temple Expiatori de la Sagrada Família) – wizytówka i symbol Barcelony, znajdująca się w dzielnicy Eixample. Budowla uważana jest za największe osiągnięcie Antoniego Gaudiego, Sługi Bożego, za życia tercjarza franciszkańskiego, który stworzył dzieła na zawsze formujące architekturę Barcelony. Nie bez przyczyny oba wielkie dokonania Gaudiego: Park Güell i Sagrada Familia zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Ostatnie lata życia poświęcił Gaudi budowie świątyni, która wciąż jest wznoszona (koniec prac planuje się na 2026 r.). Projekt kościoła jest równie niezwykły co historia jego budowy. Żeby w pełni zrozumieć, jak modernistyczny i secesyjny projektant i architekt głosił Bożą Chwałę, trzeba zwiedzić świątynię.

BARRI GÒTIC Barri Gòtic – średniowieczna dzielnica pełna wspaniałych, gotyckich zabytków, z których większość pochodzi z XIV i XV w. W dzielnicy tej można zobaczyć m.in.: Saló de Cent (Sala Rady Stu), Casa de la Ciutat (ratusz), Palau de la Generalitat (Pałac Parlamentu), Pałac Królewski, Kaplicę św. Agaty, Katedrę św. Eulalii (La Seu).

KATEDRA ŚWIĘTEJ EULALLI (LA SEU) – to jeden z najcenniejszych przykładów sztuki gotyckiej w Barcelonie oraz siedziba archidiecezji barcelońskiej i arcybiskupa Barcelony. Świątynia była budowana w kilku etapach między XIII a XV wiekiem. Część reprezentacyjna budowli, fasada zachodnia, została dobudowana w XIX wieku.Katedra jest poświęcona św. Eulalii, która obok św. Jerzego patronuje miastu. Według opisów historycznych św. Eulalia zginęła podczas ostatnich prześladowań chrześcijan w Barcelonie w wieku 13 lat. Święta jest pochowana pod ołtarzem głównym katedry w bogato zdobionym, alabastrowym grobowcu, wykonanym przez ucznia Giovanniego Pisano.

barca2
KOŚCIÓŁ SANTA MARIA DEL MAR – W pobliżu katedry, w dzielnicy Ribera, wznosi się inna wspaniała świątynia, którą trzeba nawiedzić – kościół Santa Maria del Mar.

PASEO DE GRACIA czyli zloty kwadrat niezgody gdzie zobaczycie Państwo słynne najpiękniejsze domy modernizmu katalońskiego takie jak niesamowita Casa Batllo (Antonio Gaudi), Casa Mila (Antonio Gaudi) Casa Lleo Morera (Luis Domenech i Montaner) czy Casa Ametller.(Puig Cadalfach)

MIASTECZKO OLIMPIJSKIE obiekty które powstają z okazji Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku na wzgórzu Montjuck. (stadion olimpijski, Plau Sant Jordi, wieza Calatrava)

PARK CIUDADELLA Park Cytadela (w języku katalońskim, Parc de la Ciutadella) był przez wiele lat jedyny park w Barcelonie. Został on zbudowany na terenie byłej twierdzy miasta (stąd nazwa), Cytadela na obraz i podobieństwo Ogrodu Luksemburskiego w Paryżu. Znajduje się on w dzielnicy Ciutat Vella i ma powierzchnię 17,42 ha, nie licząc zoo Barcelona. W parku znajduje się w dawnym Arsenale Cytadeli, obecna siedziba Parlamentu Katalonii.

PARK GUELL (Parc Guell w katalońskim i Park Guell w swojej pierwotnej nazwy) jest publiczną parkiem z ogrodem położony w górnej części Barcelony. Pomyślany jako urbanizacja, został zaprojektowany przez architekta Antoniego Gaudiego, największy wyraziciel katalońskiego modernizmu, zleconego przez biznesmena Eusebi Güell. Zbudowany w latach 1900 i 1914, został otwarty w parku publicznym w 1926 roku W 1984 roku UNESCO włączyło Park Guell w miejscu Dziedzictwa UNESCO „Dziedzictwo Antoniego Gaudiegoi”.

CAMP NOU Jest to stadion piłkarski o największej pojemności w całej Europie, a gospodarzem jest FC Barcelona od 1957 roku. Obiekty są rozpoznawane przez UEFA jako stadion pięciogwiazdkowy, najwyższa możliwa ocena, i ma pojemność około 99000 widzów. Oprócz boisku, wizyta obejmuje wejście do muzeum FC Barcelona, sklepu klubowego i zwiedzanie zespołu szatni. W obiekcie znajdzie także przedszkola, restauracje, liczne studia telewizyjne, centrum medycyny sportowej, Stadion został otwarty w 1957 roku pod nazwą Estadi del FC Barcelona. obecnie Camp Nou.

PLAZA ESPANA Plac Barcelona Hiszpania jest jednym z najbardziej charakterystycznych obszarów stolicy Katalonii. Został on zbudowany w Międzynarodowej Wystawie w 1929 roku, według projektu sporządzonego przez Josepa Puig i Cadafalch i Guillem Busquets i uzupełniony przez Antoni Darder.

LA RAMBLAS – La Ramblas – ogromny deptak handlowy z niezliczoną liczbą straganów z kwiatami, książkami i pamiątkami. Jest ciągiem alei o różnych nazwach i odmiennym wyglądzie. Atrakcją tej części miasta jest Mercat de Sant Josep, znany jako La Boqueria – hala targowa znajdująca się na miejscu targowiska wspominanego już w 1217 r.

barca3
ZAPRASZAMY!!!