Magiczne fontanny

Magiczne fontanny

Magiczne fontanny (po hiszp. Fuentes Mágicas) powstały z okazji Wystawy Światowej w Barcelonie zorganizowanej w 1929 roku. Ich projektant, wybitny architekt Carles Buigas, przedstawił projekt jedynie na rok przed wystawą. Dla wielu było to przedsięwzięcie zbyt ambitne i sugerowano twórcy, aby zmienił go na coś prostszego. Jednakże nieugięty Buigas dopiął swego – fontanny stanęły na czas, a przy ich budowie pracowało przy nim ponad 3000 ludzi.

Carles Buigas wynalazł nowy typ fontanny – woda tryskająca w górę nieustająco mogła zmieniać formę i kształt. Dodana do tego gra kolorów i muzyka stworzyły razem niesamowity spektakl. Niestety po wielu latach użytkowania zarówno fontann, jaki teren w okół nich, został bardzo zaniedbany. Dopiero przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku zostały odnowione i przywrócono im dawną świetność.

Basen fontanny o średnicy około 50 m mieści ponad 3 mln litrów wody. Na fontannę składa się ponad 3.500 dysz wyrzucających wodę oraz prawie 5.000 kolorowych lamp.

fb_img_1456350536618

Spektakl „woda, światło i dzień” można oglądać 2 – 4 wieczory w ciągu tygodnia (w zależności od pory roku), a trwa on 30 minut. Pokazy są darmowe, a towarzyszy im różna muzyka: od klasycznej po współczesne przeboje.

Fontanny można podziwiać z dwóch miejsc: możemy udać się ruchomymi schodami na górę, w pobliże kaskad i Pałacu Narodowego i oglądać je na tle panoramy miasta oraz widocznego w oddali oświetlonego kościoła na wzgórzu Tibidabo. Drugą opcją jest pozostanie na dole i podziwianie fontann na tle kaskad oraz oświetlonego Pałacu Narodowego.

fb_img_1456350544662

fb_img_1456350557779