pamplona1

San Fermin

6 lipca w samo południe na Plaza de Consistorial w Pampelunie pod miejskim ratuszem Alcalde (prezydent miasta) lub osoba wyznaczona przez burmistrza, często członek partii politycznej, wystrzeloną rakietą oznajmia rozpoczęcie tygodniowego święta.

san-fermin-gonitwa

Tysiące ludzi zebranych na placu i otaczających go uliczkach rozpoczyna wielką zabawę. Strzelają szampany, które wylewane są na głowy zebranych, a wszyscy ubrani w białe stroje z czerwoną chustą (pańuelo) i przepasani czerwonymi szalikami (faja) głośno śpiewają, tańcząc na cześć św. Firmina (San Fermin). Zabawa przenosi się na uliczki starego miasta i okoliczne place i trwa do rana, gdzie o godz 8:00 rozpoczyna się pierwsza gonitwa (encierro). Stado składające się z 6 krów i 6 byków przemierza 825 metrów wąskimi uliczkami, kończąc bieg na Plaza de Toros. W gonitwie uczestniczą śmiałkowie, których z roku na rok przybywa i trzymając w dłoni zwinięte gazety, prowadzą stado do celu. Wieczorem każdego dnia odbywa się corrida, w której zabijane są byki z porannej gonitwy.

san-fermin2
Macie Państwo jedyną i niepowtarzalną okazję wziąć udział w tym typowym hiszpańskim święcie żeby biec odważnie razem z bykami bądź być obserwatorem zewnętrznym tego święta 🙂